Kuchnia azjatycka, która ma wielu zwolenników, słynie nie tylko z wyrazistego smaku, egzotycznych składników (takich jak różnego rodzaju owoce morza), ale także – a może przede wszystkim – z niesamowitego aromatu. Dania zawdzięczają je różnym przyprawom, które królują w kuchni azjatyckiej. 

Kuchnia azjatycka to pojęcie dość szerokie – Azja to przecież największy kontynent na świecie. Smaki Azji to: kuchnia tajska, kuchnia indyjska (którą charakteryzują ostrzejsze smaki), wietnamska czy koreańska, a także kuchnia chińska. W Polsce dania popularne na azjatyckich stołach zostały rozpowszechnione dzięki różnym orientalnym knajpkom, które serwowały kuchnię azjatycką. Dziś dania takie z łatwością możemy przygotować w domu, dzięki łatwemu dostępowi do różnego rodzaju produktów oraz przypraw. Dzięki nim samodzielnie ugotujemy kultowy już ramen czy sajgonki, przygotujemy smażony ryż basmati z różnymi dodatkami czy też smażony makaron (popularna technika stir fry, czyli „wymieszaj i smaż”), mielone mięso w pikantnym sosie lub ryby i owoce morza. 

A propos ramenu – moje pierwsze, domowe próby były całkiem udane, ale wciąż dążę do ulepszenia smaku samego wywaru. Na pewno podzielę się przepisem, kiedy tylko uda mi się znaleźć ten złoty środek 

Kuchnia azjatycka to opcja naprawdę dla każdego – dla tych, którzy jedzą mięso, jak i dla wegan i wegetarian. Dla tych, którzy wolą dania fit, i dla tych, którzy nie liczą kalorii. W kuchni chińskiej czy też innej azjatyckiej z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie i w ten sposób urozmaici swoje i swoich najbliższych codzienne menu. Dlatego też warto kuchnię azjatycką wziąć pod lupę. W tym pomoże dalsza część artykułu.

Makaron ryżowy, ryż i nie tylko – kuchnia azjatycka charakterystyka

Kuchnia azjatycka to szereg potraw, produktów i potraw, z którymi warto się zapoznać. Jednak dobrze jest zacząć od zaznajomić  się z ogólnym profilem tej kuchni. Różnorodność kuchni azjatyckiej to wiele jej odmian, jak Azja długa i szeroka. Poznając kuchnię chińską, a potem porównując ją z kuchnią japońską czy indyjską na pewno odkryjemy pewne różnice. Jednak są pewne elementy wspólne co do wykorzystania określonych produktów. Kuchnia azjatycka to potrawy z różnego rodzaju ryb, owoców morza i świeżych warzyw oraz grzybów (popularne dania z grzybami shitake czy reishi). To także produkty sojowe, takie jak: sos sojowy, tofu czy tempeh (sfermentowane nasiona soi). Dania są też doprawiane różnego rodzaju sosami: sosem rybnym, słodkim sosem sojowym (dania z sosem sojowym należą chyba do najbardziej popularnych), olejem sezamowym czy z użyciem octu ryżowego. Składnikiem dania głównego jest często ryż smażony i ryż gotowany różnych odmian. To także potrawy z makaronem ryżowym. Dania azjatyckie to nie tylko dania typu stir fry czy też gotowane lub smażone na głębokim oleju różnego rodzaju pierożki czy krewetki, to również wołowina, wieprzowina i drób w różnych odsłonach. Charakterystyczny dla kuchni azjatyckiej jest jej słodkawy smak (którego często nadaje sos hoisin – na bazie soi i śliwek – czy sos na bazie miodu), jednak kuchnia azjatycka (na przykład kuchnia indyjska), to także dania bardzo pikantne. 

Dla wegetarian i mięsożerców

Jak już wcześniej wspomniano, dania kuchni azjatyckiej to propozycja zarówno dla osób, które jedzą mięso oraz dla tych, które z niego zrezygnowali. Na pewno wśród dań azjatyckich znajdą swoje ulubione smaki także ci, którzy zrezygnowali ze wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego – istnieje wiele potraw, w których mleko od krowy jest zastąpione użyciem mleka kokosowego. Poza tym w dania azjatyckie dzięki użyciu bogatych w białko produktów sojowych, takich jak tofu, są bogate w białko, które z powodzeniem zastępują to zwierzęcego pochodzenia. Poza tym wiele dań można przygotować na modłę wegetariańską, np. pierożki dim sum sum z warzywnym nadzieniem. Nie bez znaczenia w diecie wegańskiej czy też wegetariańskiej będą bogate w składniki mineralne (sód, potas, wapń, fosfor, żelazo czy jod) algi obecne w kuchni azjatyckiej. To także niezbędne witaminy, takie jak: C, B czy E oraz wysoko przyswajalne białko. Ci, którzy jedzą mięso, będą mogli się rozkoszować się daniami z wołowiną, drobiem, wieprzowiną czy też rybami w orientalnej odsłonie. Weźmy jako przykład curry – sama przygotowuję je zarówno z tofu, jak i z kurczakiem (czy nawet z rybą). Każda wersja jest pyszna!

zobacz mój przepis na aromatyczne curry z kalafiorem i cukinią

Kuchnia azjatycka – sekret długowieczności

Kuchnia azjatycka to samo zdrowie. Między innymi dzięki obecności w niej dużej ilości warzyw oraz ryb i owoców morza, które są źródłem cennych dla naszego organizmu kwasów omega-3, które są budulcem komórek, a także mają działanie przeciwzakrzepowe i pozytywnie wpływają na nasze serce i cały układ krążenia. Zdrowie to także rośliny strączkowe obecne w kuchni azjatyckiej, bogate w białko i substancje przeciwnowotworowe. Oleje roślinne używane w kuchni azjatyckiej, na przykład olej kokosowy, to przeciwdziałanie chorobom neurodegeneracyjnym, takim jak choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona. Użycie wielu przypraw to również ukłon w stronę naszego zdrowia – o czym za chwilę.

Przyprawy – smak i zdrowie

Kuchnia azjatycka to potrawy pachnące przyprawami, które mają także działanie prozdrowotne. I tak na przykład kurkuma przeciwdziała rakowi jelita grubego oraz ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Bogaty w olejki eteryczne imbir to z kolei właściwości przeciwzapalne (a stany zapalne są przyczyną wielu groźnych chorób, między innymi nowotworowych) oraz antyoksydacyjne. Popularny kardamon chroni z kolei przed infekcjami wirusowymi. Wymienione przyprawy azjatyckie to tylko niewielka część wszystkich, które są używane. Pozostałe, takie jak: curry, cynamon, chili czy czarnuszka to także wiele dobrego dla naszego zdrowia.

Rozkoszujmy się więc kuchnią azjatycką – na zdrowie!

/artykuł sponsorowany na podstawie materiałów zewnętrznych